23. Divadelní Flora: Šepoty a výkřiky

První dny na Divadelní Floře

17. 5. 2019

„Co je teď? Co bude potom? Dá se život zvládnout? Jak zabránit špatným situacím?“ Takové otázky kladou inscenace prvních dvou dní festivalu. Kam až musí člověk klesnout, aby se poučil?

Již první den, se Staatsschauspiel Dresden zasloužil o ohromnou podívanou, která otevřela letošní ročník festivalu Divadelní Flora. Inscenace 9 TAGE NACHT/ 9 DNÍ VZHŮRU v režii Sebastiana Klinka je založená na autobiografickém díle jednoho z populárních německých herců Erica Stehfesta, který v mládí podlehl jedné z nejnebezpečnějších drog – pervitinu (crystal meth). Divadlo se rozhodlo pro volbu tohoto titulu z toho důvodu, že se děj odehrává v Drážďanech a nese v sobě stále aktuální téma drog a snahu uniknout z reality. Herec ztvárňující hlavního protagonistu děje Moritz Kienemann, na jevišti dokonale předvedl stav tzv. rauše, který každá droga navozuje. Jeho ztvárnění člověka závislého na drogách, vyobrazení jeho typických abstinenčních příznaků (křečovité pobyhy, nesmyslné výkřiky), bylo až nebezpečně autentické. Za pomocí live cinema byl herec detailně zaměřen výraz obličeje a nám tak byl přiblížen obraz člověka v drogovém rauši. Kienemann neodříkával své repliky ledabyle, ale agresivně je křičel, což přidávalo na autenticitě obrazu sjetého člověka. Tento obraz byl umocněn živou hudbou (Kriton Klinger-Ioannides), která dodávala představení intenzitu a působila velmi agresivně a eroticky. Obdivuhodná byla Kienemannova chemie s dvěma dalšími herci inscenace (Jannik Hinsch, Eva Hüster), ale také jejich souhra a schopnost na místě improvizovat v angličtině, což tradičně nebývá součástí představení. Inscenace má záměrně otevřený konec. Divák si má klást otázku „Co bude dál?“.

Druhý den nabídl představení korejského Goblin Party s názvem A Silver Knife, ve kterém účinkovaly čtyři performerky. Téma ženství a ženské čistoty prezentovaly z velké části pohybem s důrazem na výraznou práci rukou, ovšem objevovaly se i zpívané a recitované pasáže. Inscenace reflektuje korejskou tradici, podle níž se mohla se žena bránit stříbrným nožíkem, který dostala právě na svou obranu, pokud byla ohrožena její počestnost. V případě že je žena vdaná a je svému muži nevěrná, musela si podle téže tradice dobrovolně vzít život, opět stříbrným nožíkem. V inscenaci se silně odráží téma feminismu, postavení ženy v tehdejší korejské společnosti a otázka krajnosti, do níž mohla být korejská žena kvůli své chybě zahnána.

Následovala ONE NIGHT STAND/UP! divadla Kolonie, z.s. . Zpočátku se zdálo, že půjde o klasickou stand up comedy, popřípadě one woman show, kde hlavní a jedinou roli měla Markéta Dvořáková. Děj se náhle změnil ze stand up comedy v inscenaci s vážným tématem války na Balkáně v 90. letech 20. století. Herečka poukázala na překvapenost lidí na Balkáně, kteří jen s těžkostí věřili, že by se válečné hrůzy mohly opakovat, že nepřítelem se může stát někdo jim velmi blízký, ze dne na den a bez varování. Z tématu plyne stále stejná otázka „Kdy se konečně všichni poučíme?“

Večer jsme se přesunuli do Divadla na Cucky na poslední představení dne, na premiéru inscenace Opuštěná společnost. Objevilo se v ní hned několik témat k diskuzi. Byla zde témata jako hledání národní identity, boje proti populismu, neustálé hledání lidskosti v dnešní společnosti a politické umlčování intelektuálů. Režie inscenace založené na stejnojmenné knize Erika Taberyho se ujal režisér Patrik Lančarič, dramaturgie Iva Mikulová. Třemi herci (Dagmar Kopečková, Jan Mansfeld, Marek Šenkyřík) nám byly zprostředkovány úryvky ze zmíněné knihy a úryvky z knih významných českých intelektuálů a osobností.


Zdroj fotografií: fotogalerie webové stránky Divadelní Flory

Goblin Party – kolektiv autorů: A Silver Knife. Režie Lim Jin-ho, Ji Kyung-min, dramaturgie Lee Harim, hudba Rémi Klemensiewicz, hrají Lim Sung-eun, Ahn Hyum-min, Lee Kyung-gu, Lee Yeon-ju. Premiéra 19. srpna 2016. Psáno z reprízy 16. května 2019 v rámci Divadelní Flory.

Kolonie, z.s. – Andrijana Trpković: ONE NIGHT STAND/UP!. Režie Lucie Ferenzová, dramaturgie Lucie Ferenzová, výprava Andrijana Trpković, hudba Markéta Dvořáková, hrají Markéta Dvořáková. Premiéra 7. března 2018. Psáno z reprízy 16. května 2019 v rámci Divadelní Flory.

Divadlo na cucky – Erik Tabery: Opuštěná společnost. Režie Patrik Lančarič, dramaturgie Iva Mikulová, hrají Dagmar Kopečková, Jan Mansfeld, Marek Šenkyřík. Premiéra 16. května 2019. Psáno z premiéry 16. května 2019 v rámci Divadelní Flory.

Autor: Natálie Rivolová