Ktorá charakterová vrstva na postave Matky vás baví najväčšmi? Cynickosť? Hororovosť?
Úplně všechno, nevím, co mám vypíchnout dřív. Asi mám vždycky zpočátku fázi, že mi je mojí postavy líto, že se nad ní sebedojímám, ale to také není ta správná cesta. Matka má tolik odstínů, že tam je doopravdy všechno. V jistých chvílích vám jí může být líto, přiznává manželovu nevěru. Každý na začátku vztahu všechno vidí růžově, ale pak se stane spoustu kotrmelců, přijdou děti a pak se z toho někdy stane jenom taková banální bažina a vy si říkáte, kde je ten můj život? Vždyť já jsem si to představovala všechno úplně jinak. O tom ta hra je, přesně takhle je napsaná, o neschopnosti něco změnit a přijmout zodpovědnost za svůj vlastní život, za své konání.
A nejaká zákulisná, bizarná dráma? Prezradíte nám niečo?
Párkrát na mě volali na zkoušce, že jsem zapomněla sfouknout svíčku a hořím, nebo teda skoro, takže od té doby nezapomínáme sfouknout svíčku. (smiech) Pak nás zlobila scéna ve smyslu toho závěrečného, úžasného momentu, kdy padá závěs a odhalí se dětský pokojíček. Nám ty prokleté závěsy nepadaly vůbec, nebo naopak příliš brzy. I s točnou to bylo komplikovanější. To si povězme upřímně, když vám režisérka řekne, že pod vámi hodinu čtyřicet půjde točna, tak si to zpočátku neumíte vůbec představit. Ze začátku nám bylo trochu šoufl. Potom, co člověk sešel dolů na pevnou zem, se pořád točil.
Čo sa pre vás nachádza v texte J. A. Pitínskeho na druhej strane dverí od detskej izbičky?
Asi něco, co každému z nás v dětství chybělo, čeho se nám nedostávalo, po čem jsme volali, po čem jsme prahli. To právě může být, a asi i je, u každého z nás něco jiného. Možná je tam také něco, co kdysi bylo a když už to není, tak na to jenom vzpomínáte. Něco jako hrozně hezká vzpomínka. Nikdo vás o ni nemůže připravit, ale je tam smutek z toho, že ten pocit už znovu nezažijete.
V mnohých rozhovoroch uvádzate, že nesmierne rada spolupracujete s režisérkou Aničkou Davidovou. Čím si vás jej tvorba získala?
S Aničkou Davidovou jsem pracovala počtvrté v životě a Aničku nelze než obdivovat. Já ji miluji za její příval energie, který dává celému týmu. Je jeho absolutní součástí a ačkoliv je to režisér tvrdý, který vyžaduje disciplínu a připravenost, tak je to taky režisér, který umí chválit, a to je myslím pro každého herce strašně důležité. Práce s Aničkou je vždy zábava, člověk si u toho neříká: ,,Tisíckrát jsem tohle zažil.” To u ní rozhodně ne. U Aničky je to vždycky nové, neotřelé, zároveň bizarní. Dokáže herce pochválit a zároveň ho vyhecovat, ale ne nějakým psychickým nátlakem. Ona totiž tuší, co v člověku je.
Vo svojej hereckej praxi ste osobne spolupracovali aj s režisérom J. A. Pitínskym. Máte radi jeho dramatické texty, spôsob komponovania či režijnú prácu? A vnímate istú autorskú spojitosť medzi ním a Aničkou Davidovou?
Ta spojitost je úplně hmatatelná, to je neoddiskutovatelné. Ano, pana Pitínského znám jako režiséra, pracovala jsem s ním ve Zlíně dvakrát. Vždycky to bylo skvělé, jeho režijní přístup mě moc bavil. Nechci to nějak banalizovat, ale oni oba pracují na hodně podobných principech.
Okrem Pokojíčku je do programu DSB zaradená aj inscenácia z vášho divadla Kam jdeš?. Ako ste s manželom prišli na uvedenie titulu Tento pokoj se nedá sníst? Pre objasnenie, ide o strhujúcu a bolestivú kniha, v ktorej už dospelá žena reflektuje vlastný príbeh prvého, avšak asymetrického milostného vzťahu so svojím učiteľom, aký možno najlepšie nazvať zneužívaním. Viedla vás k tomu nejaká konkrétna udalosť či okolnosť?
Po naší manželské komedii jsme hledali pro mě nový text a v časopise Host si manžel přečetl o knize, která byla tehdy na Slovensku čerstvě vydaná. Tenkrát ještě ani neexistoval její český překlad. Po přečtení z toho byl paf, řekl, že má pocit, že na to přišel. Dal mi to přečíst a já jsem si to absolutně neuměla představit, ale uznala jsem, že je to síla a řekla: „Pojďme do toho“. Snoubí se tam několik věcí dohromady. Ten text je výsostně literární a má velké umělecké kvality. Už dlouho jsem nečetla nic tak mnohovrstevnatého, silného a zároveň odhaleného až na dřeň. Ruku v ruce s tím jde zviditelňování toho tématu, což je pro nás taky důležité. Chceme se v našem divadle věnovat celospolečenským otázkám, ať už jsou to partnerské vazby nebo zneužití autority vůči mladému člověku, který se teprve rozvíjí a je zranitelný a potřebuje jiné stimuly než ty, jaké mu byly nabídnuty. Do budoucna toužíme tenhle projekt hrát před studenty a organizovat debaty. Už teď po pár představeních pro mladé publikum nám lidé šokujícím způsobem dávali najevo, že některé věci, o kterých hrajeme, se v jejich okolí skutečně dějí. To samozřejmě bolí. Je to ale potvrzení, že je to téma, o němž se má mluvit, protože zavírání očí vede následně k důsledkům, o kterých hrajeme.
Aké emócie vo vás vzbudzuje akt prenechania svojho tela postave Terezky a jej príbehu? Musí to byť nesmierne psychicky náročné…
Tam je emocí spousta, od skutečného pocitu zamilování se, protože z její strany je to čisté, je to opravdu láska. Pak jí to celé začne docházet. To je právě pro nás nejdůležitější motiv, ta zpětná vazba, jak začíná chápat, že je to celé pokřivené a nezdravé. Jde nám o to ukázat, jak to může člověka semlít, jak ztratí sám sebe a následně se z něj stane někdo, kdo postrádá empatie nebo zdravé vztahy. Herecky nejzajímavější v procesu ztvárnění je asi zadržování emoce. Já jsem takový typ herečky, který neumí pracovat jenom na základě fyzického nastavení, vždycky na to jdu přes prožitek. Ale až na to jednou přijdu, jak si to udělat jednodušší, aby to až tak nebolelo, tak to udělám. Herectví funguje jako úžasný způsob terapie. Kdybych nebyla herečkou, musela bych chodit pravidelně na sezení. (smiech)