Spectaculo Interesse 2017 – Den šestý

A je to tady. Poslední den letošního ročního sympatického ostravského festivalu Spectaculo Interesse je za námi. Za celý týden jsme mohli vidět všemožné podoby loutkového divadla, představení pro děti i ryze pro dospělé, neživé aktéry z tradičních i netradičních materiálů, malé i ohromné. Odjíždím potěšena, inspirována a unavená. Bylo to krásné, ale bylo toho tak akorát. Ještě se ale na chvíli pojďme vrátit k závěrečnému dni.

17. 10. 2017 Klára Veselská

zdroj: facebook Spectaculo Interesse

Páteční hlavní program nabídl už jen dvě dopolední představení. Ale krásná. Ráno, a poté podruhé i na úplný závěr, se představilo královehradecké Divadlo Drak s pohádkou O bílé lani. Klasický příběh o princezně Jitřence, které se až do šestnácti let nesmí dotknout paprsek denního světla, postavil Drak na práci se slovem, střídmém herectví a hudbě. Loutky, jež na loutkářském festivalu nesmí chybět, pouze v pozadí ilustrují vyprávěné. Jako celek ale inscenace velmi dobře funguje, nic nepřebývá, ani nechybí. Jednotlivé složky se vzájemně podporují a společně vytvářejí velmi půvabnou a vizuálně přívětivou podívanou se srozumitelným vyprávěním plným napětí, humoru i romantiky. Osobně mě velmi potěšila i živá hudba s množstvím písní, jež i přes svou dominanci nikdy nepůsobila nadbytečně nebo samoúčelně, ale naopak krásně dokreslovala příběh. Ať už se nesla ve folkovém či etno duchu, nebo zpracovávala verše Jana Skácela.

P. Cicáková; zdroj: facebook Spectaculo Interesse
M. Hajn; zdroj: facebook Spectaculo Interesse

Druhé dopolední představení patřilo kanadskému souboru Puzzle Théâtre, už podruhé během festivalu. Zatímco ve středu v představení Plastic pracovali s plastikovými sáčky, tentokrát sáhli po papírových kapesníčcích a odehráli s nimi představení Disposable, v programu nesoucí starší název Without Title. Oproti Plastic šlo o inscenaci spíše pro dospělé, mnohem pomalejší a melodramatičtější. Bílá stvoření bez tváře postupně vylézala z krabičky na stole, objevovala sebe navzájem, vyrovnávala se se strachem, radostí i zánikem. Vše pro ně bylo nové a fascinující. Kanadská dvojice loutkářů překvapila ohromnou nápaditostí a fantazií, s níž dokázali s minimem prostředků vystavět působivý příběh. Hranice chápání toho, co všechno může být loutka, se tak díky nim posunula zase o kousek dál.

zdroj: facebook Spectaculo Interesse

Odpoledne proběhlo už pouze druhé představení O bílé lani a slavnostní vyhlášení výsledků, kterého jsem se už ale nemohla zúčastnit. Nicméně v dnešní době se informace šíří rychle, a tak se i ke mně výsledky brzy dostaly. Hlavní cenu náměstka primátora statutárního města Ostrava obdržel francouzský soubor Théâtre de l'Entrouvert za středeční inscenaci Anywhere, v níž porota ocenila inovativní spojení výtvarného konceptu a tématu. Cenu Františka Řezníčka získal za herectví a práci s loutkou v inscenaci Vanya Mikhail Shelomentsev. Dále bylo oceněno Cenou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje kanadské Puzzle Théâtre za animaci a kreativní využití materiálů. Poslední Zvláštní cena poroty byla udělena LALE.Teatr z Polska za provokativní autorské zpracování problémů současného dětského světa v inscenaci Prosta historia.

Festival skončil. Na shledanou třeba za dva roky na příštím ročníku.

Divadlo DRAK Hradec Králové – Jarkovský, Vašíček, Vyšohlíd: O bílé lani. Režie Jakub Vašíček, dramaturgie Tomáš Jarkovský, hudba Jiří Vyšohlíd, výprava Kamil Bělohlávek, Tereza Venclová, texty písní Jan Skácel, Tomáš Jarkovský, hrají Petra Cicáková, Milan Hain, Jan Popela, Jiří Vyšohlíd, Luděk Smadiš, Milan Žďárský, Johana Vavřínová, Pavla Lustyková, Václav Poul, Barbara Humel, Pavel Černík, Michal Hledík, Jan Čipčala. Premiéra 19. března 2016. Psáno z reprízy 6. října 2017 v rámci festivalu Spectaculo Interesse 2017.

Puzzle Théâtre, Kanada – Disposable (dříve Without title). Autor, výprava, hrají Csaba Raduly, Pavla Mano. Psáno z reprízy 6. října 2017 v rámci festivalu Spectaculo Interesse 2017.