Všichni jsme budoucnost

Linka budoucnosti Divadelního světa Brno sestává z celkem tří inscenací, které si probily na festival cestu - Istanbulská úmluva A Studia Rubín, Deklarace závislostí divadelního spolku Masopust a polská činohra Zaměstnanci od varšavského Teatr Studia. Všechny tři se zaměřují na sociální problémy naší současnosti a pomocí dramaturgických úvodů a diskuzí po představeních tak mohou otevírat prostor pro výměnu názorů na aktuální politická, hospodářská i ekologická témata. Tato linka nám nabízí pohled nejen na současnost a budoucnost lidstva, ale i divadla, a to skrze přístupy jako je dokumentární divadlo či využívání multimediálních technologií.

10. 5. 2024

Foto archiv NdB

Letošní sezóna komorního pražského divadla A studia Rubín nese název Ticho. V tichu slyšíme to, co normálně neslyšíme. Ticho je pokaždé jiné, v tichu rozpoznáme pravé příčiny situací. V této sezóně vznikla inscenace Istanbulská úmluva v režii Barbary Herz, která je známá především pro rozvíjení dokumentárních technik na divadle. Odhalíme v tichu příčinu, proč tento dokument vyvolává takřka kulturní války? A studiu Rubín nejsou tabuizovaná témata cizí, na jejich repertoáru lze najít inscenace tematizující vyhoření, náročnost mateřství či deprese. Inscenace Istanbulská úmluva vznikla ve spolupráci s Otevřenou společností, o.p.s. v rámci projektu Grassroots muži advokáti rovnosti žen a mužů podpořeného nadací OSF v programové oblasti Active citizens fund.

Deklarace závislostí od divadelního spolku Masopust, který rokem 2024 ukončuje svoji působnost na divadelní scéně, má jednu ze svých posledních repríz právě na DSB. Tvůrce a zásadní členy Masopustu, jako jsou Miloslav König, Veronika Svobodová, můžeme dále vídat v produkcích Divadla Na zábradlí, Národního Divadla nebo divadla Minor. Na scéně Divadla Na Zábradlí do konce června ještě zastihneme inscenace Fredy či Ženet.

V inscenaci Deklarace závislostí se rozebírají témata často blízká mladé generaci: hledání vlastní identity, obhajoba vlastního já, schovávání se pod maskami běžného života a naše vnitřní i vnější závislosti, kterých se ne vždy chceme zbavovat. Po konci představení na DSB Masopust nabídne workshop a diskuzi se všemi účastníky a pro zájemce i řízenou imaginativní relaxaci. Je tedy jasné, že se po představení budete chtít a moct trochu uvolnit.

Jakožto jediný zástupce polské tvorby se na festivalu představí mezinárodně oceňovaný režisér Łukasz Twarkowski, který společně s Teatr Studiem představí multimediální performance Zaměstnanci na motivy antiutopického sci-fi románu současné dánské spisovatelky Olgy Ravn. Twarkowski ve své režijní tvorbě zkoumá hranice divadla a snoubí ho s vizuálním uměním, multimediálními a digitálními technologiemi. Díky nevšedním formám dosahuje významných úspěchů, v roce 2017 získal v litevském Činoherním divadle cenu Zlatý kříž za nejlepší režii inscenace LOKIS, jeho poslední inscenace Rothko z roku 2022 obdržela dokonce jedenáct nominací na litevské divadelní ceny. Na brněnském výstavišti se nám tak naskytne možnost prožít jedinečný multimediální zážitek, kde diváci a divačky prý nebudou pouze přihlížet.

Barbora Stibůrková a Karolína Bejčková


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info