zdroj: www.divadelnisvet.cz

Divadelní svět Brno 2017 - Den šestý - Seznamte se, Fred

19. 5. 2017

Jmenuje se Fred. Rád by žil normální život jako všichni ostatní, našel si dobrou práci, milou dívku a splnil si své sny. Má to však háček. Fred je loutka a ke svému životu potřebuje tři loutkáře. Jak se s tímto svým handicapem vypořádá a co na to okolní svět? Právě tomu se věnuje jedinečná inscenace Seznamte se, Fred britského souboru Hijinx, jenž se představil poslední den festivalu v komorním prostoru Divadla U stolu.

Inscenace sleduje příběh obyčejné hadrové loutky bez jakéhokoli výrazu, která jednoho dne po vytažení z krabice ožije a uvědomí si sebe sama. Počáteční zmatek z vlastní existence i přítomnosti tří lidí za zády ovládajících každou její končetinu, střídá touha žít život tak, jak jej žijí běžní lidé. Průvodcem nástrahami života se pro loutku stane režisér, mimochodem skutečný režisér inscenace Ben Pettitt-Wade, a podrobná myšlenková mapa nakreslená na zdech kolem. Fredovy první kroky vedou do pracovní agentury, kde jej ale čekají jen překážky. Jsou mu nabízeny práce, jež však jako loutka není schopen vykonávat, a dokonce se jej snaží přimět k tomu, aby se zbavil některého ze svých vodičů. Argumenty, že k životu potřebuje všechny, se u pracovníka agentury nedočkají pochopení. Nakonec dostane práci dětského baviče, i když děti nemá rád, a při první příležitosti vše pokazí. Dalším pokusem o integraci se stává seznámení se s nějakou dívkou. Přes seznamkovou aplikaci mu režisér domluví rande v parku. Přichází plnoštíhlá, téměř dětsky vypadající mladá žena, jež se zdá být nemile překvapena tím, že Fred je loutkou. Přestože mu nakonec šanci dá, rande se vůbec nevydaří. Fred, zdrcen selháními a mnoha překážkami, propadá existenciální krizi, jež jej dovede až k myšlence na sebevraždu.

M. Thomas, D. McGowan; zdroj: www.divadelnisvet.cz

zdroj: www.divadelnisvet.cz

Seznamte se, Fred pomocí černého humoru, hravosti a metafor tematizuje opravdové problémy, s nimiž se lidé s jakýmkoli handicapem ve společnosti setkávají. Samotný soubor divadla Hijinx s těmito lidmi pracuje a zapojuje je do svých představení. V tomto případě vystupuje herec s Downovým syndromem Gareth John, navazující na svého nedávno zesnulého kolegu Martina Vicka, jenž stál u zrodu inscenace a jemuž je věnována celá tour, kterou soubor v minulých měsících podnikl. Seznamte se, Fred nenásilnou kabaretní formou vtahuje do dění celé publikum i konkrétní jednotlivce. Fredovi se od diváků dostává opravdových projevů sympatií i soucitu. Samotná loutka se vyznačuje ohromnou živostí díky mistrné práci tří loutkářů, inspirovaných technikou japonského divadla Bunraku. Každý z nich ovládá určitou část loutky a díky dokonalé souhře a jemné práci vytvářejí rozmanitou sféru pohybů, do detailu napodobujících ty lidské. Loutkář Dan McGowan jej navíc obdařil velmi sympatickým a dynamickým hlasem a výraznou mimikou.

Představení souboru Hijinx patří k silným a ohromujícím zážitkům. Skrývá v sobě jak výrazné emoce a vážné téma, tak humor a lehkost. Na malé ploše a s minimem prostředků a rekvizit dokázal soubor rozehrál opravdu velkou podívanou a zaplnit prostor svou energií a viditelným nadšením. Domnívám se, že nikdo z diváků nemohl odejít nezasažen a nadšený potlesk ve stoje byl na místě.


Hijinx Theatre, Cardiff (VB) – Seznamte se, Fred. Režie Ben Pettitt-Wade, dramaturgie Tom Espina, Giulia Innocenti, asistent režie Gareth John, hudba Jonathan Dunn. Hrají Dan McGowan, Morgan Thomas, Sam Harding, Aled Herbert, Lindsay Foster, Richard Newnham. Psáno z reprízy 17. května 2017 na festivalu Divadelní svět Brno.

Autor: Klára Veselská